První starosti

07. 06. 2015 | † 10. 10. 2015 | kód autora: s6X

Moji milí čtenáři,

po delší odmlce (z důvodu zkouškového období) přidávám další knihu, kterou lze využít v rámci biblioterapie. Jedná se o příběh od známé autorky Jacqueline Wilson, jejíž knihy se těší vysoké oblíbenosti mezi dětmi i dospělými.

Tímto článkem bych ráda apelovala především na "slečny-věčné a rychlé dietářky", které v těchto horkých dnech, kdy počasí vybízí k návštěvě koupališť, zvyšují své úsilí, a snaží se být ještě krásnější a dokonalejší, než kdy předtím. Holky, slečny a paní: nestojí to za to. Hubnutí je dlouhodobá záležitost, ne otázka pár týdnů. Je to celé o změně životního stylu a pochopení řeči vlastního těla. Ne o trápení se krutými dietami, které mají většinou za následek jo-jo efekt. A někdy taky ne. Někdy se vše zvrtne. Stejně jako se to stalo Sally, hlavní hrdince knihy První starosti.

 

 

 

 

 

 

PRVNÍ STAROSTI

 

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE

Název: První starosti

Autor: Jacqueline Wilson

....0pt;line-height:150%;font-family:"Times New Roman",serif">Rok vydání: 2011

Nakladatelství: BB/art, Praha

Počet stran: 172 stran

Zařazení: Psychické problémy. Poruchy příjmu potravy

 

OBSAH KNIHY

Populární britská spisovatelka, Jacqueline Wilsonová, je známá tím, že se ve svých knihách zabývá různými problémy dětí a mládeže. A kniha s názvem První starosti není výjimkou.

Hlavní hrdinkou příběhu je veselá čtrnáctiletá Sally. Navštěvuje střední školu, ráda maluje a volný čas tráví s kamarádkami, Magdou a Naďou.

Avšak jednoho osudného dne, kdy se všechny dívky vydají na nákupy, se vše změní. Náhodou se připletou ke konkurzu na modelky a Sally najednou zjišťuje, že se od ostatních dívek liší. Nejen že je malá a nosí brýle, ale také je ve srovnání s nimi tlustá. Tato myšlenka ji absolutně pohltí a není schopná soustředit se na něco jiného. A téměř ze dne na den přestane jíst. Samozřejmě je přesvědčená o tom, že má vše pod kontrolou. Není anorektička, jen drží dietu.

Postupem času začíná být nervózní, vyčerpaná a nedokáže se soustředit. Její okolí si toho všímá. Snaží se ji přesvědčit, že už to přehání, ale Sally si nedá říct a šílenou dietu drží dál.

Jednoho dne potká kamarádku Zoe, která je na první pohled anorektičkou. Ovšem Sally v ní vidí vzor. Samozřejmě, z části si uvědomuje, že je něco špatně. Ale potom se závistivě srovnává se Zoe, která už je vlastně jen kostra potažená kůží. Chodí společně plavat a běhat.

Nastanou vánoční prázdniny a Sally několikrát v dietě selže. Vyřeší to ovšem po svém a jídlo vzápětí vyzvrací. Při jednom takovém záchvatu ji nachytá rodina.  Začínají si všímat, že Sally opravdu není v pořádku a snaží se to řešit. Ovšem bezvýsledně, hlavní hrdinka má vlastní hlavu a dále se trápí hladovkou.

Po návratu z vánočních prázdnin si okolí zděšeně všímá, že je na tom Sally opravdu špatně. Ovšem ta žádné změny nevidí. Cítí se stále stejně tlustá. A zajímá ji, jak si vede její vzor, kamarádka Zoe. Ovšem bohužel zjišťuje, že Zoe je hospitalizovaná na psychiatrii a s jejím stavem to nevypadá dobře, pravděpodobně právě umírá na následky anorexie. Tato informace zasáhne Sally na správném místě. Uvědomí si, že už to přehnala, že by taky mohla umřít. A tak sebere zbytek sil a pořádně se nad vším zamyslí. Najde v sobě starou, hodnou a veselou Sally a společně vyženou tu zlou anorektičku.

 

BIBLIOTERAPEUTICKÝ ÚČEL

Kniha První starosti je fiktivním příběhem známé autorky, který se ovšem hluboce dotýká dnešní mládeže. Sally je prototypem dnešních dospívajících dívek. Je vnímavá a emocionálně založená. Na venek působí vesele, ovšem uvnitř ji mnoho věcí trápí.
A jednou z nich je i to, že se liší od svých kamarádek. Každá dívka se začne v určitém věku srovnávat s okolím a většinou ve svých očích z tohoto srovnání vyjde nejhůř. Je to spojeno s dospíváním, nízkým sebevědomím a strachem ze všech změn, které nastávají.

Sally se bohužel někdo dotkne na velmi citlivém místě a ona začne vidět vlastní problém, to že se cítí tlustá, stokrát větší, než ve skutečnosti je. Údajnou tloušťkou je naprosto pohlcena. Je perfekcionistka, jde si tvrdě za svým a začne se týrat hlady. Kniha je výborným biblioterapeutickým materiálem pro všechny rodiče, příbuzné i kamarádky těchto dívek. Lze zde spatřit trápení otce i nevlastní matky Sally. Mají ji rádi a snaží se ji pomoct. Hlavní hrdinka je bohužel přesvědčená, že je vše v pořádku a pomoc nepotřebuje.

Kniha slouží převážně pro dívky stejné věkové kategorie jako je Sally, což je období kolem čtrnácti let. Dívky se postupně dostávají ze světa dětí, do světa dospělých.

A to je samozřejmě doprovázeno mnoha těžkými situacemi, se kterými se musí vypořádat. A jednou z nich je právě srovnání s vrstevníky. Sally byla vždy veselá a milá, neřešila svůj vzhled.

Potom stačila ale jedna špatně mířená poznámka a celý svět se obrátil vzhůru nohama. Existuje spousta dívek, které si prožily to stejné, co hlavní hrdinka.

Mohou sledovat její příběh, boj s věčným hladem i následky anorexie. Ve správnou chvíli, dokud je ještě čas, si Sally uvědomí, že to přehnala. A že raději nebude úplně štíhlá, ale zdravá a veselá, než hubená, smutná a nemocná. A právě tato situace, ten pocit uvědomění si pravdy, může mnoha dívkám pomoci. V knize hraje důležitou roli kamarádka Sally Zoe, která zašla příliš daleko a anorexie ji totálně pohltila. Zde mohou čtenáři získat jedinečné srovnání se Sally, která si to včas uvědomí, a se Zoe, pro jejíž zdraví je už příliš pozdě. Je to krutá zkušenost, ale bezpochyby účinná.

Na první pohled je znát, že autorka Jacqueline Wilson, se zajímá o psychologii čtenáře. Kniha je psaná citlivě, poučně a s obrovskou dávkou empatie.

 


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zdravi

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.